Reklama

Raport mniejszości wkrótce w większości miast

Specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu nowoczesnych technologii, firma AutoID Polska S.A. w ramach współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim stworzyła Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, który pracuje nad rozwiązaniem pozwalającym na identyfikację oraz monitoring obiektów bezpośrednio z zapisu wideo. Przed nami niczym w filmie Spielberga - świat, w którym nie ma miejsca na wykroczenia.

Dostępne obecnie techniki identyfikacji osób i przedmiotów pracują wyłącznie w oparciu o obrazy statyczne, co pozwala na identyfikację ze zdjęć cyfrowych, ale nie jest możliwe w przypadku zapisu
z kamer służących do monitoringu.

Rozwój algorytmów analizy obrazu nie nadążył za postępem w rozwoju sprzętu i dostępne kamery nie są dostosowane do robienia zdjęć. Podjęte w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym ( OBR ) prace,  mają na celu umożliwienie wykorzystania ogólnie dostępnych kamer zarówno do identyfikacji obiektów, jak i do ich monitoringu.

Innowacyjność rozwiązania polega na tym, że algorytmy opracowywane w OBR pracują bezpośrednio na dynamicznym obrazie wideo, a więc na filmie, a nie na pojedynczym zdjęciu. Już na tym etapie prac widać, jak przełomowe będzie to rozwiązanie.

Konstruowane algorytmy mogą mieć szerokie zastosowanie - od identyfikacji samochodów na podstawie tablic rejestracyjnych, po monitoring ruchu osób na lotniskach.

 „Subprojekt, nad którym obecnie pracujemy ma na celu opracowanie algorytmów do rozpoznawania tekstu z obrazów wideo, co pozwoli na błyskawiczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych z kamer monitoringu i śledzenie ruchu pojedynczych pojazdów. Systemy takie mogą być stosowane na parkingach - do rejestracji samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających, do monitoringu i naliczania opłat i mandatów za wjazdy do stref ograniczonego ruchu, a także w monitoringu natężenia ruchu zarówno w miastach, jak również na kluczowych odcinkach dróg. Możliwe będzie również zastosowanie takich rozwiązań bezpośrednio w samochodach policyjnych - do rozpoznawania tablic rejestracyjnych mijanych pojazdów i porównywania ich z rejestrem tablic samochodów skradzionych”
 - mówi Tomasz Gradzik z AutoID Polska S.A.


Ośrodek Badawczo Rozwojowy powstał w Krakowie na początku 2009 roku.
Zespół składa się z pracowników Zespołu Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej WMiI UJ oraz pracowników AutoID Polska S.A. ( www.autoid.pl )
W projekcie uczestniczą profesorowie i doktoranci, którzy jako studenci osiągali sukcesy w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest), w tym Wicemistrz Świata z 2006 r.

Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2010 roku.

OmniPro

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top