Reklama

Lepiej zapobiegać niż leczyć - propozycje KPP do programu działania PIP na 2010 r.

Nieprzestrzeganie praw pracowniczych wynika często z ich nieznajomości, a także zawiłości i niestabilności przepisów. - Jednym z zadań w działaniach Państwowej Inspekcji Pracy jest podejmowanie działań profilaktycznych, poprawiających współpracę z pracodawcami i zdobywanie ich zaufania. Od pewnego czasu obserwujemy zwiększenie zaangażowania się Inspekcji w działania o charakterze profilaktycznym i informacyjnym, co oceniamy bardzo pozytywnie – mówi ekspert KPP, Henryk Michałowicz.

W związku z wejściem w życie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, w działaniach informacyjnych i kontrolnych Państwowej Inspekcji, Konfederacja proponuje umieścić następujące zagadnienia:

    * rozkład czasu pracy / wymiar urlopu osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy – zagadnienia praktyczne;
    * sposób określenia wymiaru czasu pracy, rozliczania pracy w godzinach nadliczbowych;
    * rozliczanie czasu pracy;
    * prowadzenia ewidencji czasu pracy z uwzględnieniem wszystkich dopuszczalnych systemów czasu pracy – zagadnienia praktyczne;
    * systemy czasu pracy.

KPP sugeruje także umieszczenie w programie szkoleniowo-informacyjnym kwestii związanych ze stosowaniem substancji chemicznych w zakładach pracy.

Wejście w życie ustawy o emeryturach pomostowych nałożyło na pracodawców obowiązek opracowania wykazu stanowisk, na których wykonywane są prace o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Ustawa ta uprawnia pracownika do złożenia skargi do inspektora pracy w przypadku nieumieszczenia go w wykazie uprawnionych, z którego to tytułu należy opłacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. W konsekwencji liczba wniosków, jakie wpłyną do Państwowej Inspekcji Pracy, może być znaczna. W związku z tym, KPP proponuje włączenie do programu prewencji również tego zagadnienia.

Zdaniem ekspertów Konfederacji, w programie działania PIP w 2010 roku powinien znaleźć się punkt dotyczący kontroli przestrzegania przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zarówno przez pracodawców, jak i związki zawodowe. Związki nie podlegają kontroli PIP, ale podlega jej procedura sporów zbiorowych. PIP odpowiada za prowadzenie rejestru sporów i odnotowuje w nim wszystkie zawiadomienia w tym zakresie. Analiza takich przypadków byłaby przydatna do prac nad kompleksową zmianą tej ustawy.

Konfederacja Pracodawców Polskich

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top