Reklama

Wina biodynamiczne

Biodynamiczne metody uprawy stosowane w uprawie winorośli i produkcji wina we Francji są jeszcze bardziej restrykcyjne niż te dotyczące tzw. win organicznych („organic wine” w terminologii anglosaskiej). Zasada uprawy biodynamicznej opiera się na traktowaniu winnicy i jej gleby jak żywych istot.  

Oznacza to w praktyce używanie jako nawozu wyłącznie naturalnego kompostu pochodzącego głównie z odpadów po corocznym przycinaniu winorośli po zbiorach.  Gleba jest traktowana także preparatami homeopatycznymi sporządzonymi z ziół uprawianych w obrębie winnic.  Prace w winnicy są planowane w zależności od faz księżyca i układu planet po to, by optymalnie skojarzyć „energię” pochodząca z otoczenia z wszystkimi zabiegami dotyczącymi winnicy.  Uważa się, że „rosnący” księżyc powoduję wzrost żywotności winorośli i wzrost zawartości aromatycznych składników winogronach, a „malejące” fazy księżyca wywierają odwrotny wpływ.

Usuwanie szkodliwych owadów odbywa się bez udziału preparatów chemicznych, a jedynie za pomocą specyfików z zawartością czosnku, herbaty i innych elementów naturalnego organicznego pochodzenia. Nie stosuje się także z zasady wprowadzania do winnic naturalnych owadożernych drapieżników żywiących się szkodnikami.  Metoda uprawy biodynamicznej opiera się na istnieniu czterech podstawowych żywiołów w winnicy, tzn. ognia, wody, ziemi i powietrza.  Wpływ wody jest widoczny w liściach winorośli, powietrza w gronach, ogień (jako słońce) w kwiatach, a gleba  - w korzeniach.  Celem metody biodynamicznej jest dbałość o wszystkie te elementy  z zastosowaniem wyłącznie naturalnych środków.

Domaine Cazes
Domaine Cazes jest doskonałym przykładem stosowania metod biodynamicznych.  Pierwszym rocznikiem, który został wytworzony według wyżej opisanych zasad był rocznik 1997.  Firma została stworzona na początku ubiegłego stulecia przez Michela Cazes, jest obecnie prowadzona przez czwarte pokolenie jego potomków i uważana za jednego najlepszych producentów wina w swoim regionie.

Winnice należące do rodziny Cazes są położone w regionie Roussillon, u podnóży pasma górskiego Corbières (płd.-zach. Francja, w pobliżu Pirenejów i granicy z Hiszpanią, a ściśle z hiszpańską Katalonią).  Klimat tego regionu jest bardzo suchy (roczna suma opadów nie przekracza 400 mm), dzięki czemu nie występują tam w zasadzie grzybicze choroby winorośli, a chwasty wysychają same w dosyć wczesnej fazie wegetacji.  Pozostałe są usuwane od 18 lat za pomocą kultywacji, bez użycia jakichkolwiek herbicydów.  Wysokie temperatury w ciepłej porze roku oznaczają także co roku niskie plony, co korzystnie wpływa na jakość wina.  Jako nawóz stosowany jest naturalny kompost.

Pomiędzy krzewami winorośli zasiewane jest zboże, co obok kultywacji doprowadza powietrze i składniki organiczne w głąb gleby i pozwala winorośli głęboko się zakorzenić.

Dzięki stosowaniu się do opisanych powyżej zasad Domaine Cazes uzyskało w 1998 roku oficjalny status producenta organicznego. Firma podlega nadzorowi ECOCERT, oficjalnej francuskiej rządowej organizacji upoważnionej do wydawania certyfikatów dla produktów organicznych i do kontroli producentów takich produktów. Domaine Cazes jest obecnie największym wytwórcą win biodynamicznych we Francji.

Taką samą troską jak uprawa winorośli otaczana jest winifikacja, czyli produkcja wina.  Rodzina Cazes przywiązuje wielką wagę do jakości finalnego produktu. Celem firmy jest wytwarzanie wina w pełni oddające ducha regionu, w którym te wina powstają.  W trakcie maceracji i fermentacji moszczu stosuje tylko naturalne drożdże, a drożdże sztucznie kultywowane nie są używane w ogóle używane.  

Dzisiejsza powierzchnia upraw winorośli w Domaine Cazes to 160 hektarów, z czego 120 hektarów w jednym miejscu.  Stosuje się tu nowoczesne metody produkcji z zachowaniem tradycyjnego charakteru win.  Swojej dbałości o jakość firma Cazes zawdzięcza uznanie na całym świecie i na rodzimym rynku.  Od 1960 roku wina Domaine Cazes uzyskały 300 nagród na wystawach we Francji i w różnych krajach świata.  Uzyskują też najwyższe oceny pism i przewodników winiarskich, chociażby takich jak Guide Hachette.  Można je także znaleźć w kartach win najlepszych restauracji całego świata.

Domaine Cazes przełamuje także stereotypowe wyobrażenia o wyższości niektórych tradycyjnych metod stosowanych w wytwarzaniu wina.  I tak, po to by zebrać wszystkie grona w momencie ich optymalnej dojrzałości, firma zbiera się je kombajnem w nocy.  Niska temperatura po zachodzie słońca i krótki czas zbioru pozwalają uniknąć samoistnej i przedwczesnej fermentacji winogron, co często ma miejsce przy długotrwałych ręcznych zbiorach w dzień i bardzo niekorzystnie wpływa na końcową jakość wina.

Oferta Domaine Cazes obejmuje wszystkie odmiany tradycyjnych słodkich win deserowych, stanowiących od dawna chlubę regionu (apelacji) Rivesaltes.  Jest wśród nich szczególne wino Cuvée Aimée Cazes.  Jego starzenie zajmuje 22 lata, co wiąże się z utratą (wino wyparowuje) około 1/3 jego objętości. Rodzina Cazes jest także wysoko ceniona za swoje wina wytrawne produkowane w nowoczesnym stylu. Są to wysokiej klasy wina regionalne Vins de Pays des Cotes Catalanes, wytwarzane pod marką Canon du Maréchal oraz Credo, oraz apelacyjne wina AOC Cotes du Roussillon Villages, m.in. Alter i Ego.

Gama win Canon du Maréchal i Credo są doskonałym przykładem nowoczesnego winiarstwa regionu Roussillon.  Ich klasyfikacja jako wina regionalne jest w tym samym stopniu celowym zabiegiem producenta, co koniecznością wynikającą z przepisów apelacji Roussillon.  Reguły tej apelacji nie zezwalają bowiem na używanie do produkcji win AOC odmian winorośli „nierodzimego” pochodzenia, takich jak bordoskie Cabernet Sauvignon i Merlot do win czerwonych, czy Chardonnay do win białych.

 JEANJEAN




Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top