Reklama

Marka Żywiec Głównym Sponsorem Portowym tegorocznego The Tall Ships' Races

W dniach 2 - 5 lipca 2009 r. Gdynia, już po raz czwarty, będzie gospodarzem zlotu żaglowców The Tall Ships’ Races – największego i najważniejszego wydarzenia w świecie żeglarskim. Żaglowce zawiną do gdyńskiego portu, by następnie wystartować w regatach na trasie Gdynia – St. Petersburg – Turku – Kłajpeda. Głównym Sponsorem Portowym wydarzenia jest marka Żywiec.

The Tall Ships’ Races to doroczne regaty, których organizatorem jest Sail Training International przy wsparciu miasta Antwerpia. Zlot gromadzi w portach miast gospodarzy największe i najpiękniejsze pływające jednostki. Punktem kulminacyjnym w każdym z portów jest parada wszystkich statków pod pełnymi żaglami.

Oficjalna ceremonia otwarcia tegorocznego zlotu odbędzie się w czwartek 2 lipca, na pokładzie Daru Pomorza. W piątek ulicami Gdyni przemaszerują załogi wszystkich jednostek, które przypłynęły na zlot. Wydarzeniu towarzyszyć będą festyny sportowe, spektakle plenerowe, koncerty m.in. grupy Perfect i Bajm, koncerty szantowe, jarmark kaszubski. Impreza stanie się okazją do zanurzenia w niezwykłej żeglarskiej tradycji, okazją by poczuć klimat życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach.

W niedzielę 5 lipca, gdyńskie święto zakończy Wielka Parada Żaglowców pod pełnymi żaglami na wodach wokół miasta. Z okazji swojego setnego jubileuszu honorowym gościem Parady będzie fregata Dar Pomorza. Niewątpliwie będziemy świadkami najważniejszego spotkania żaglowców w historii.

W tegorocznym zlocie uczestniczyć będzie ponad 100 statków, w tym 22 jednostki klasy A, zaliczane do największych żaglowców świata. Pośród nich będą m.in. rosyjski Sedov, brytyjski Lord Nelson, niemiecki Alexander von Humbold czy rodzimy Dar Młodzieży. 5 lipca, w ostatnim dniu zlotu, żaglowce wystartują do pierwszego etapu regat z metą w rosyjskim St. Petersburgu. Kolejnym etapem jest Turku, odcinek pomiędzy tymi portami pokonany będzie na wzór historycznej już zasady „cruise in company” – pokonanie trasy nie w wyścigu, lecz w luźnej grupie wraz z częściową wymianą załóg międzynarodowych. Portem finałowym będzie litewska Kłajpeda.

Równie widowiskowe, jak regaty żaglowców klasy A, są wyścigi mniejszych jachtów w innych klasach. Załogi pokonują trasę pomiędzy czterema portami, w tym roku jest to Gdynia - St. Petersburg – Turku – Kłajpeda. O wygranej decydują zarówno sprawność załogi – umiejętność współpracy i walki z żywiołem, jak i - co najważniejsze – siła wiatru. Zlot jest okazją do spotkania żeglarzy, młodych adeptów, pasjonatów tego wyjątkowego sportu jak i turystów, zwiedzających pokłady statków. To wymiana doświadczeń, promowanie wielokulturowości i budowanie dialogu.

Marka Żywiec, Główny Sponsor Portowy wydarzenia, specjalnie na tę okazję dla wszystkich miłośników żaglowców i żeglarskiej tradycji, przygotowała specjalne punkty sprzedażowe, w których będzie można zakosztować złocistego trunku. Dodatkowo dla gości specjalnych przewidziano strefę VIP. W głównej hali namiotowej Żywca odbędzie się przyjęcie na cześć uczestników zlotu z udziałem wszystkich załóg biorących udział w rejsie.
Więcej informacji na oficjalnej stronie zlotu żaglowców: http://zagle.miasto.gdynia.pl, http://www.tallshipsraces.net/  oraz na stronie www.zywiec.com.pl

Gdyńskie zloty żaglowców
Historia zlotów sięga końca lat 40-tych, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy z nich, regaty zaś rozegrano w 1956 r. na trasie z angielskiego Torbay do Lizbony. Ponieważ impreza odniosła ogromny sukces, komitet organizacyjny przekształcił się w The Sail Training Association, a wydarzenie zaczęto organizować corocznie. Od 2003 r. główną nagrodą w regatach jest srebrna patera „Sail Training International Friendship Trophy”.
W 1974 r. Gdynia po raz pierwszy była gospodarzem zlotu, stało się to dzięki wygranej Daru Pomorza w regatach w 1972 r. Macierzysty port żaglowca gościł statki z całego świata, niezwykle widowiskową okazała się parada jednostek na wodach Zatoki Gdańskiej. Gdyński zlot stał się okazją do wręczenia - po raz pierwszy w historii wydarzenia – „Cutty Sark Trophy”, nagrody przyznawanej za budowanie międzynarodowego braterstwa.

Kolejny zlot odbył się w sierpniu 1992 r. na zakończenie regat The Cutty Sark Tall Ships’ Races. Po jedenastu latach Gdynia ponownie była gospodarzem wydarzenia. Do portu zawinęło blisko 90 jednostek, w tym 12 największych żaglowców klasy A (rosyjskie Sedov i Kruzenshstern czy meksykański Cuauhtemoc, polski Dar Młodzieży). Regaty odbyły się na trasie Gdynia – Turku – Ryga – Travemunde. Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje m.in. loty balonami, jarmark morski, koncerty i wystawy. Gdynię odwiedziło ponad milion gości.

On Board Public Relations

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top