Reklama

Złamać kod... kalkulatora

Działania procentowe, pochodne, odchylenia standardowe, średnie czy mediany to obliczenia z którymi wiele z nas musi radzić sobie na co dzień. Do tego celu najczęściej nabywane są skomplikowane kalkulatory naukowe. Problem pojawia się wtedy gdy rozszyfrowanie zakodowanych na nim znaków t.j [EXP], [EX], [EE],  [F], [SHIFT], [2nd]  okazuje się zbyt trudne.

 Gdy obliczenia statystyczne towarzyszą nam w pracy czy studiach idealnym rozwianiem jawi się skomplikowany kalkulator naukowy, który obecnie może posiadać do 400 funkcji. Problem pojawia się gdy instrukcja wygląda niczym książka telefoniczna, a znaki ułatwiające odczytanie funkcji na kalkulatorze są niezrozumiałe. Jak sobie wtedy poradzić? „Przyznaję, że zapis funkcji na niewielkiej powierzchni kalkulatora naukowego nie należy do prostych. Szczególnie gdy jeden z naszych modeli CS102II posiada ich aż 400,a miejsca do opisu jest niewiele stąd ta duża ilość skrótów. Warto więc poznać kilka podstawowych, aby poradzić sobie z obliczeniami”- powiedziała Agnieszka Pękul Brand Manager kalkulatorów marki Vector.

Często spotykamy się ze znakami [+/−], [CHS], [(−)] , co oznacza change sign, zmiana znaku liczby, który zmienia się po, a nie przed wprowadzeniem liczby. Jeśli zastanawiacie się co przedstawia dany skrót [x↔y] to warto wiedzieć, że zmienia on kolejności argumentów działania, 6 [÷] 3 [=] da wynik 2, natomiast 6 [÷] 3 [x↔y] [=] da wynik 0,5 – zamiast 6/3 zostało wykonane dzielenie 3/6.  Jeśli natomiast potrzebujemy bardzo dokładnego wyniku należy określić ilość znaków po przecinku poprzez [TAB], [FIX]  ustawienie ilości miejsc dziesiętnych w rezultatach – kolejne naciśnięcie tego klawisza powoduje ustawienie kolejnego trybu dokładności – np. 2, 3, 4 miejsca po przecinku lub wymaga naciśnięcia klawisza cyfrowego. W rozbudowanych kalkulatorach naukowych klawisze mają najczęściej 2, a nawet więcej funkcji oprócz działania głównego.  Naciśnięcie więc  [F], [SHIFT], [2nd]  oznacza, że następny klawisz będzie użyty do funkcji dodatkowej.

W wielu kalkulatorach naukowych istnieje również  możliwość ustawienia sposobu zaokrąglania przy ustawionej ilości miejsc dziesiętnych, ale nawet przy obliczeniach z maksymalną dokładnością obliczenia są wykonywane z dokładnością większą niż możliwa do pokazania na wyświetlaczu (nie dotyczy to kalkulatorów najniższej klasy). Najczęściej zaokrąglenie dokonuje się w momencie naciśnięcia klawisza [=] i do ewentualnych dalszych obliczeń użyta będzie już wartość z mniejszą ilością miejsc dziesiętnych.
[↑] 
zaokrąglenie w górę
[5/4] 
zaokrąglanie zgodnie z regułami zaokrąglania
[↓], [CUT] 
zaokrąglanie w dół czyli obcięcie

ZIBI

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top