Nowe oblicza wielkopolskiego likieru - Zimowa Opowieść z Benedyktynką

Drukuj
W poznańskich kawiarniach Republika Róż oraz Cacao Republika można skosztować kawy oraz czekolady z domieszką Benedyktynki – tradycyjnego, ziołowego likieru wytwarzanego przez wielkopolskich Benedyktynów. Jak się okazuje, uznawana za najstarszy likier na świecie, Benedyktynka nie tylko doskonale smakuje pita bez dodatków, ale także znakomicie komponuje się z tradycyjnymi napojami.

Gorąca czekolada z Benedyktynką, cassisem i wiśniami o nazwie Zimowa Opowieść, Kawa Wigilijna z Benedyktynką, miodem i śmietaną oraz Kawa Świętego Mikołaja – to rozgrzewające i poprawiające nastrój propozycje na grudniowe wieczory i spotkania z przyjaciółmi. Z pewnością znajdą swoich amatorów i przyniosą chwilę wytchnienia w tym tradycyjnie rozbieganym i wyczerpującym okołoświątecznym czasie.

Likier Benedyktynka

Tradycja wytwarzania przez Benedyktynów ziołowego likieru ma już pięć wieków. Pierwszy miksturę z rumu, ziół i korzeni – nazwaną Benedyktynką ­– sporządził w 1510 roku mnich Bernardo Vincelli. Jego receptura była udoskonalana przez wieki. Powstający w klasztorze Benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce likier bazuje na 21 starannie wyselekcjonowanych ziołach. Jego skład i sposoby wytwarzania znane są tylko dwóm zakonnikom. Warto wiedzieć, że w październiku Benedyktynkę wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych, gdzie – jeśli chodzi o produkty z Wielkopolski – znajduje się w doborowym towarzystwie m.in. andrutów kaliskich, kiełbasy grodziskiej, golonki po wielkopolsku czy wędzonki krotoszyńskiej.
Benedyktynka posiada oryginalny smak, ale ma także – gwarantowane pięciowiekową tradycją zakonną – działanie lecznicze. Pita regularnie w niewielkich ilościach wpływa dobroczynnie na przemianę materii, uspokaja i poprawia sen. W likierze można wyczuć bukiet aromatycznych ziół – arcydzięgla, kolendry czy goździków. Niepowtarzalny, słodki i mocno ziołowy trunek cały czas zdobywa kolejne serca i podniebienia, i – co ciekawe – trafia w bardzo różne gusta. Wśród jego amatorów są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a także znaczna grupa osób starszych pijących Benedyktynkę ze względów zdrowotnych. Teraz z pewnością rzesza jej admiratorów jeszcze się poszerzy, bo lubińscy mnisi zapewniają, że Benedyktynka, która sama w sobie jest wybornym likierem, stanowi doskonały dodatek do kawy, herbaty, drinków czy potraw. Podkreśla ich smak, wzmacnia aromat, a sporządzone z jej udziałem napoje i dania nabierają wyjątkowości. – Zarówno osoby już znające naszą Benedyktynkę, jak i tych którzy jej jeszcze nie próbowali, ale są ciekawi nowego smaku i oryginalnych zestawień zapraszam do odwiedzenia Republiki Róż i Cacao Republiki. Kawy i czekolada z likierem z pewnością zadowolą smakoszy i odkryją przed nimi nowe oblicze wielkopolskiej nalewki – mówi o. Patryk Ostrzyżek odpowiedzialny w klasztorze za Benedyktynkę, jeden z dwóch mnichów znających jej skład. – Wciąż szukamy oryginalnych pomysłów na kawy i czekolady, a mieszanie ich z Benedyktynką to niecodzienne i akcentujące wielkopolskość zestawienie. Jeśli nowe propozycje naszych kawiarni podbiją serca poznaniaków, być może na stałe zagoszczą w menu – dodaje Marta Piotrowska, właścicielka Cacao Republiki i Republiki Róż.

W przyszłym roku przypada 500-lecie receptury Benedyktynki. Z tej okazji planowane są m.in. kulinarny konkurs na potrawy z Benedyktynką, turniej barmański na drinki z likierem i wprowadzenie dań z wykorzystaniem nalewki do menu kilku wielkopolskich restauracji. Grudniowe spotkania z likierem w Republice Róż i Cacao Republice potrwają przynajmniej do Sylwestra.

O Benedyktynce:

Likier ziołowy o niepowtarzalnych walorach smakowych i aromatycznych. Powstaje na bazie kompozycji 21 ziół. Dostępny jest w dwóch wersjach: jako Benedyktynka Classic o 32% zawartości alkoholu, miodowo-oliwkowej barwie, łagodnym, słodkim smaku zabarwionym nutką goryczy oraz jako zawierająca 40% alkoholu Benedyktynka Premium cechująca się półwytrawnym, głębokim smakiem i aromatem. Zioła zawarte w likierze działają wzmacniająco i rozgrzewająco. Benedyktynka wpływa dobroczynnie na nastrój i samopoczucie, relaksuje i ułatwia zasypianie. Reguluje układ pokarmowy, procesy trawienne i szybko przynosi ulgę po obfitym posiłku. Jest także oryginalnym składnikiem drinków, dodatkiem do lodów, kawy, herbaty czy wielu potraw. Więcej na www.benedyktynka.pl.

O Cacao Republice:

Poznańska kawiarnia znajdująca się przy ul. Zamkowej 7. Istnieje od września 2002 roku. Była wtedy pierwszą pijalnią czekolady. Podstawą menu jest gorąca czekolada – około 20 wariacji na temat, m.in. z chilli, z konfiturą różaną, z wiśniówką itp. Kawiarnia posiada bogaty wybór ciast własnego wypieku, w tym takie ciekawostki jak włoskie panforte i Torcik Walentego, w którym zamiast mąki użyte są tarte orzechy laskowe.
 
O Republice Róż:

Działająca od października 2006 roku kawiarnia mieszcząca przy Placu Kolegiackim 2a. Oprócz własnych ciast i deserów serwuje sałatki, zupy, lunche oraz pełne obiady. Lokal jest przestronny z kącikiem zabaw dla dzieci oraz malutką księgarenką z książkami dla najmłodszych.

dobocom